Aktualizace
MCT CZ - Plavecká přípravka
Pravidelný pobyt ve vodě, plavání a potápění jsou jednou z možností, jak rozvíjet dovednosti, návyky dítěte a podpořit jeho správný vývoj. Je důležité vést děti k plavání pod odborným dohledem trenérů a učitelů plavání, aby si osvojily dobré pohybové návyky a techniku.
Zakládáme si na vysoce odborné úrovni všech našich pracovníků. Neustále se vyvíjíme, zlepšujeme a poskytujeme nové služby. Inspirujeme se nejnovějšími trendy i poznatky medicíny. Na metodiku a další odborné vzdělávání pracovníků dohlíží garantka a zkušená koučka Mgr. Ilona Kudrnáčová, Hlaváčková, ( absolventka FTVS, plavkyně, bývalá olympionička, nyní ředitelka plavecké školy Slavia VŠ v Plzni)
Výuka plavání pro děti od 1 roku
Orientace, koordinace a reflexy
Formou hry s příjemně teplou slanou vodou o teplotě 32 °C si děti v bazénu osvojí dovednosti, díky kterým se naučí správně orientovat ve vodním prostředí. Po absolvování kurzu plavání kojenců děti nezpanikaří při každém cáknutí vody do očí, zautomatizují si bleskové reakce při skoku či pádu do vody a bez větších problémů zvládnou celkovou tělesnou koordinaci pod vodou i hrubou motoriku. Na metodiku dohlíží garantka a zkušená koučka Mgr. Ilona Kudrnáčová.
Plavání pro děti od 1 – 4let
Rozvoj psychomotoriky i posílení imunity
Cílem plavání batolat není děti naučit plavat v pravém slova smyslu, ale především podpořit jejich psychomotorický vývoj, koordinaci, hrubou motoriku a zároveň posílit imunitu. Blahodárné účinky slané vody příznivě působí proti nejrůznějším kožním problémům, kterými děti mohou trpět, ale také na jejich krevní oběh, látkovou výměnu a detoxikaci organismu.
Pod vedením dětské sestry a trenérky: Jaroslavy Hlaváčkové, E-mail: mct.cz@seznam.cz Tel: 736 427 900
Plavání pro děti předškolního a raně školního věku
Dítě v předškolním věku se naučí především plaveckým dovednostem, jako je splývání na bříšku i na zádech, správné dýchání, potápění, skoky do vody, orientace pod vodou a výuka plaveckých způsobů. Plavecký program plavání předškoláků je zpravidla rozložen na 1 pololetí školního roku. Každá lekce probíhá pravidelně jednou týdně ve stejnou hodinu. Plavání tedy musí hlavně dítě bavit. Díky tomu si z plavání odnese nové zážitky a užije si také zábavu a legraci. A samozřejmě, získá i nové plavecké dovednosti, zvýší svou pohybovou koordinaci a posílí potřebné svalové partie.
Jaroslava Hlaváčková E-mail: mct.cz@seznam.cz ,Tel: 736 427 900
Plavání a volnočasové aktivity pro osoby chronicky nemocné a handicapované“
- cílená a dlouhodobá činnost pod vedením terapeutů, trenérů, speciálních pedagogů, pracujících s chronicky nemocnými a zdravotně postiženými dětmi a mládeží, v oblasti pohybových aktivit na profesionální úrovni, individuálně přizpůsobené potřebám svěřenců, podle speciálních metod Aquahealing, Halliwickova metoda apod.
Další programy:
Pro děti a mládež se zdravotním, mentálním postižením, včetně dětí s PAS
Jedná se o celosvětový program Speciálních olympiád, který zaměřený na podporu společně sportujících rodin - rodičů s dětmi, sourozenců - nebo celých komunit a na podporu sportovních aktivit začínajících a mladých sportovců se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním. Tento program se dále věnuje přípravě jejich trenérů, terapeutů a osobních asistentů.
Jsme členy klubů Českého hnutí speciálních olympiád v ČHSO
Cílem je umožnit co největšímu počtu lidí s mentálním postižením pravidelně sportovat a účastnit se sportovních soutěží bez ohledu na absolutní výkonnost, dávat jim soustavnou příležitost rozvíjet tělesnou zdatnost, osvědčovat odvahu a odhodlání, prožívat radost, sdílet a rozvíjet dovednosti a přátelství se svými rodinami, s ostatními sportovci a celým společenstvím. Podporujeme společně sportující rodiny s dětmi se zdravotním postižením, sourozence, nebo celé komunity, ve sportovních aktivitách.
Speciální pedagog Mgr. Jindřiška Jahnová
Plavání
Plavání patří k oblíbeným, ale i úspěšným sportům v ČHSO. Díky programům plavecké gramotnosti většina sportovců ČHSO i v jiných sportech umí plavat. Pravidlo bezpečnosti SO povoluje konat soutěže pouze v „krátkých“ bazénech – 25 m. Na světových hrách 2015 se soutěžilo i v dálkovém plavání (3 a 5 km) na otevřené vodní ploše. Výpravy ČHSO na evropské a světové soutěže 3-4 muže a 3-4 ženy. Soutěží se dle mezinárodních pravidel a jsou zařazovány veškeré disciplíny (prsa, volný způsob, znak, motýlek) v distancích od 25 m do 800 m, včetně štafet, s drobnými úpravami pro start.
Cyklistika
Soutěží se podle mezinárodních pravidel cyklistické federace s povolenými úpravami Speciální olympiády. Z bezpečnostních důvodů soutěžící nesmí používat při závodu speciální “časovkářská řídítka, tzv.kozy” a musejí mít povinně cyklistickou helmu.
Cyklistické soutěže jsou přizpůsobené délkou tratí, kdy se závodí na vzdálenostech 500 m, 1 km, 3 km, 5 km a 20 km. Na národních hrách se vypisují disciplíny pro kategorie muži i ženy: 500m Time Trial – CY5CTT, 1km Time Trial – CY1KTT, 5km Time Trial – CY5KTT. Soutěžit je možné i na tříkolkách (tricyklech), které byly v minulosti velmi v oblibě.
Trenér Josef Holý ( FTVS vedoucí trenér), E-mail: mct.cz@seznam.cz, Tel: 737 111 649
Stolní tenis
Soutěží se dle mezinárodních pravidel včetně pojetí „unified“ (sportovec a partner), při čemž partner může dosahovat maximálně krajskou výkonnostní úroveň. V této kategorii se soutěží koedukovaně. Pro rozdělení do finálových skupin se užívá testů individuálních dovedností (IST).
Nejčastější kategorie:
TT sing dvouhra, muži
TT sing dvouhra, ženy
TT doub čtyřhra muži z přihlášených sing
TT doub čtyřhra ženy z přihlášených sing
TT doub Mix (žena – muž) z přihlášených sing
TT UNIF sjednocená čtyřhra
Trenér Josef Holý, E-mail: mct.cz@seznam.cz Tel: 737 111 649
Přehazovaná + badminton
Přehazovaná vznikla z potřeby vytvořit soutěživou hru s míčem, která by využila základních dovedností v házení, chytání a jejich rozvíjení v různých herních situacích v týmovém kontextu.
Přehazované se mohou účastnit i sportovci s nižší úrovní schopností, neboť zde jsou využívány přirozené pohyby (házení, chytání), zpracování míče na vlastní polovině hřiště dává šanci pohybově pomalejším i těm, kteří mají zpomalené reakce na podněty a rozhodovací schopnosti (počítání do 3 je adekvátní i pro tuto skupinu sportovců), není potřebná „prstová technika“ jako u volejbalu, nejsou zde nadměrné nároky na cirkulo-respirační aparát.
Přehazovaná, pro sportovce s vyššími schopnostmi, je vhodnou přípravou k provozování dalších náročnějších sportů pro mentálně postižené, jako je košíková, odbíjená, házená. Procvičuje se i prostorová orientace, pohyblivost, motorika. Rozvíjí se myšlení, učí se používat ve hře taktiky. Je vhodným sjednoceným sportem sportovců a partnerů dle pravidel SOI.
- přehazovaná je tradičním sportem v kulturním kontextu České republiky;
- je naplněno pravidlo – modifikace olympijského sportu (volejbal);
- jsou verifikované testy individuálních dovedností;
- týmovou hru lze provozovat ve formě soutěžích mužů, žen, smíšených a sjednocených (unified) ;
- pravidla jsou k dispozici v jazyce národním (českém) a anglickém
Trenérka Martina Hlaváčková (VŚTVS Palestra, bývalá aktivní hráčka prvoligového volejbalového týmu )